Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

wreszcie jest choinka :)

Blog:  maly-domek
Data dodania: 2023-12-19

Długo zastanawialiśmy się czy na pierwsze Święta Bożego Narodzenia w nowym domu dać choinkę sztuczną czy prawdziwą, w końcu zaszaleliśmy i  jest prawdziwa i pod sufit. Mega nas to cieszy! Maż zakupił na tę okazję wspaniale chińskie rękodzieło w postaci elektrycznej piły łańcuchowej, w której na pierwszym sęku zerwał się łańcuch i pofrunął w krzaki. W takich okolicznościach przyrody,  jak przyzwoici ludzie, dopasowaliśmy choinkę do stojaka z użyciem siekierki :)



4Komentarze
Data dodania: 2023-12-20 12:13:31
Pięknie :)
odpowiedz
Data dodania: 2023-12-21 20:16:23
dziękuję za miłe słowa :)
odpowiedz
Odpowiedź do marcelian
maud_b  
Data dodania: 2023-12-21 13:34:08
Pięknie! My też już czwarty rok mamy żywą choinkę :D:D Tak jest najlepiej :) Pozdrawiam i Wesołych Świąt!
odpowiedz
Data dodania: 2023-12-21 20:17:04
Wzajemnie Wesołych Świąt i kolejnej pięknej choinki :))
odpowiedz
Odpowiedź do maud_b

zimna sciana, zimna sypialnia

Blog:  maly-domek
Data dodania: 2023-12-16

Jak to na budowie bywa, wszelkie problemy z niedoróbkami w ociepleniu wychodzą zimą. Nasz dom stoi w odsłoniętych polach i ściana zachodnia w różnych konfiguracjach jest ciągle problematyczna. W sumie to dziwi mnie, że w najróżniejszych artykułach o budowaniu zupełnie pomijana jest kwestia zachodnich jesienno-zimowych wiatrów i wiatru w ogóle.

U nas prawdopodobnie mamy niedokładnie zaizolowane ocieplenie domu przy listwie startowej, zimno przenika od dołu  i leci sobie elegancko pod styropianem do góry. Ponieważ najbardziej wieje od strony zachodniej, to ta ściana wychładzana jest najmocniej. Druga sprawa to nieocieplone ściany szczytowe z silikatów na strychu, które zaleca się ocieplać od wewnątrz a my tego nie zrobiliśmy. Więc może być tak, że dodatkowo wychładzana na nieocieplonym strychu ściana szczytowa wychładza ścianę na  poddaszu poniżej. Wzięliśmy jeszcze pod uwagę nieszczelność okien i po Nowym Roku przyjdzie ekipa żeby to sprawdzić. Nie mam już więcej pomysłów na to czemu tak się dzieje, a martwiłam się będzie u nas na poddaszu gorąco i duszno jak u teściów o_O

Przeprowadziłam ostatnio badania terenowe  i podłogówka grzeje wszędzie na poddaszu bez zarzutu. Za to ściana zachodnia przy 1 C na dworze ma 18 C w pokoju i literalnie od niej, jak to się kiedyś mówiło, ciągnie. Niestety przy tej ścianie stoi łóżko. Na podłodze, przy zadanej temperaturze 22 C w całym domu, na panelach jest wszędzie  21,7 C , na poziomie szafki nocnej jest  20 C, a w mroźne dni czasem nawet 19. W pomieszczeniach od strony północno-wschodniej jest ciepło  a tutaj dwie kriokomory :D Podobno zdrowo jest spać w zimnym pomieszczeniu, ale mnie to jakoś nie służy.

Koleżanka poradziła żeby kupić panele korkowe i ocieplić tym ściany w sypialniach. I chyba na razie to jedyne rozsądne wyjście z sytuacji. Swoją drogą nie sądziłam, że korek jest tak fajnym materiałem. Korek ekspandowany jest najbardziej naturalnym materiałem izolacyjnym jaki może być - składa się z kory dębu korkowego i żywicy, i już. W sumie do sypialni w stylu skandynawskim korek na jednej ścianie będzie wyglądał akurat, w drugim pokoju trzeba  będzie to jakoś pomalować. Płyty korkowe woskowane do pomalowania się nie nadają, ale są też do kupienia płyty korkowe pomalowane na gotowo, ale i takie co woskowane nie są, kwestia wybrania tych właściwych. Napisałam do firmy jaką grubość zalecają, zobaczymy co powiedzą. Koszt ocieplenia korkiem 2 ścian jeśli chodzi o sam materiał to jakieś 1000-1200 zł.

Niezależnie jednak od tych rożnych rzeczy do poprawy, w życiu nie wrócę do żadnego bloku :D  Kiedy czasem zaglądamy do starego mieszkania żeby przewieźć jeszcze jakieś rzeczy to nie mogę uwierzyć, że tam mieszkaliśmy.

5Komentarze
madic27  
Data dodania: 2023-12-18 06:20:18
Moze wynajac lub zlecic badanie budynku kamera termowizyjna? Pokaze gdzie cieplo ucieka najbardziej. Ciepla zycze i pozdrawiam
odpowiedz
Data dodania: 2023-12-18 11:27:41
Jak wyżej
Tak jak Ci radzą, wypożycz sobie kamere termowizyjną i sprawdz gdzie masz mostki termiczne największe. Ja miałem podobie jak Ty. Przerobiłem od strony północnej ocieplenie fundamentu i uszczelniłem dokładnie dodatkową warstwą w miejscu styku fundamentu z ocepleniem budynku, w tamtym roku mimo uruchomionej podłogówki mieliśmy czasami 18 stopni w tym roku elegancko 22, a podłogówkę włączam tylko na chwię rano i wieczorem bo przez cały dzień temperatura 22-24 zależy jak ustawię steruję ręcznie jeszcze w tym roku. Mamy małe dziecko i czasem trzeba żeby było cieplej. Rachunek za gaz 350 zł teraz może być około 450 zł
odpowiedz
Data dodania: 2023-12-18 19:18:28
fakt, trzeba zrobić badania termowizyjne, niemniej na razie i tak ocieplimy jedną ścianę, bo nie robiliśmy żadnego wykończenia z gładzią, tynk jest tylko pomalowany farbą więc przy okazji zrobimy 2 w jednym
odpowiedz
maud_b  
Data dodania: 2023-12-19 11:46:38
Jeśli mogę zapytać, to ocieplenie robiła Wam firma czy własnymi siłami? Też czujemy różnicę w temperaturach pomiędzy zachodom a wschodem, ale u nas to pewnie spowodowane garażem pod spodem. Niby ocieplony, ale jednak jest tam chłodniej.
odpowiedz
Data dodania: 2023-12-19 16:31:38
u nas robiła firma, ale najwyraźniej jest zrobione źle, kilka razy mówiliśmy, że ma być uszczelnienie pomiędzy cokołem a ścianą, ale chyba nie jest to zrobione najlepiej, jak większość rzeczy, kiedy człowiek nie ma czasu stać nad majstrem i pokazywać palcem, na razie ocieplimy jedną ścianę w sypialni i zobaczymy jaki będzie efekt, oby to coś pomogło, poza tym uważam, że te współczesne techniki murowania, gdzie dla oszczędności nie robi się spoin pionowych tez są do kitu, w razie jakiejkolwiek fuszerki w ociepleniu, zimno od razu leci przez spoiny pionowe w pustakach, u nas wieje zimnym powietrzem z gniazdka na zachodniej ścianie więc ewidentnie jest coś nie tak, obecnie na podłogówce jest 22 a w rogu sypialni 19!
odpowiedz
Odpowiedź do maud_b

zagwozdka w "małym domku"

Blog:  maly-domek
Data dodania: 2023-11-18

Mieszkamy w naszym domu już kilka miesięcy i stwierdziłam, że może warto napisać o jednej istotnej sprawie, która moim zdaniem może doskwierać mieszkańcom małego domku.

                                                                                              ...............................................

Kiedy buduje się dom człowiek myśli o widokach z tarasu, narożniku w salonie, kominku czy miejscu na stół w jadalni. Tak przynajmniej było w naszym przypadku. Kwestia przechowywania rzeczy nie jest flagowym tematem prezentacji projektów i generalnie jest to coś co pojawia się gdzieś tam mimochodem w rozmowach o budowie. Nie spotkałam się z nagłówkiem "Projekt domu, w którym postawisz dużo szaf". A prawda jest taka, że projektując dom czy wybierając projekt należy zaraz na samym początku zadać sobie pytanie gdzie schowamy wszystkie pierdolety, które człowiek ze sobą wlecze. A jest tego mnóstwo od kuchennych naczyń, sprzętów, zapasów, przez ubrania, koce, pościele i ręczniki, aż po wkrętarki, wiertarki, szlifierki, nie mówiąc o proszkach, płynach do prania, mycia etc. To jest właściwie kwestia, która jest istotna w projektowaniu niewielkiego domu - jak zachować  przestronność pomieszczeń a jednocześnie schować w szafach wszystko to co ze sobą mamy.

Prosty przykład - większość gotowych projektów domów, również tych małych, zakłada dostęp do wody z wodociągu. Patrząc na mazowieckie, w którym mieszkamy jest to założenie z gruntu błędne. Niemal 90% działek, które oglądaliśmy były pozbawione wodociągu i kanalizacji, a po wybudowaniu domu usłyszeliśmy od spółki gminnej, że nie mają pieniędzy i nikogo z dalszej linii zabudowy nie podłączają. W konsekwencji w naprawdę niewielkiej kotłowni poza piecem gazowym i zasobnikiem musieliśmy zmieścić jeszcze kolumny do oczyszczania wody i zapas worków z solą do jej zmiękczania.

Kolejna sprawa - kominek, którego jestem absolutną fanką, wymaga zgromadzenia drewna, podpałki, pojemnika na popiół, łopatki do czyszczenia i osprzętu do mycia szyby.   Drewna, nie wnoszę generalnie do domu, bo nie przepadam za robalami, które czasem z niego wyłażą, trzymamy je w garażu podobnie jak brykiet, ale miło i wygodnie byłoby np szczapki na rozpałkę i podręczny zapas brykietu mieć pod ręką. Gdzie to trzymać? - no w kotłowni. Tym sposobem ze skromnego pomieszczenia robi się wielki magazyn. U nas dodatkowo kotłownia musiała ustąpić miejsca drugiej, pełniej łazience "pod schodami".

Nasz dom nie ma w projekcie garażu w bryle budynku, ani pomieszczenia nad nim. Po różnych domowych dyskusjach doszliśmy do wniosku, że to rozwiązywałoby większość problemów związanych np. ze znalezieniem miejsca na wszystkie inne rzeczy, które nie trafiły do obecnych szaf i na razie stoją w nieużywanym pokoju gościnnym.  Tam znalazłyby się przestrzeń na wszystkie urządzenia techniczne, których używa się w domu, a może nawet wylądowałyby tam moje książki, które wciąż są jeszcze w mieszkaniu i niekoniecznie wiem co z nimi zrobić. Wtedy jednak dom przestałby być małym domkiem.

Ktoś może pomyśleć, że marudzę, ale to nie tak. Chciałam tylko pokazać na co warto zwrócić uwagę wybierając projekt niewielkiego domu i, że z czasem może nad dopaść myśl o rozbudowie. Co zresztą jest chyba pomysłem dość powszechnym, patrząc na domy, która mamy w okolicy :) Projekt małego domu od razu trzeba obejrzeć pod kątem organizacji przechowywania. Mały dom wymaga bardziej skomplikowanej logistyki w kwestii znajdowania miejsca na wszystko co ze sobą mamy, a o tym po prostu raczej się nie mówi i nie pisze.

My znaleźliśmy na to rozwiązanie prl-owskie czyli szafki pawlaczowe pod sufitem. Okazało się, że miejsca w domu jest na to mnóstwo. i białe szafki giną z oczu ;) Minus - żeby coś stamtąd wyjąć trzeba się wdrapać na krzesło. Ale ponieważ do starości nam jeszcze daleko - to się nie przejmujemy :)

11Komentarze
arex  
Data dodania: 2023-11-18 12:04:14
bardzo trafne uwagi
odpowiedz
Data dodania: 2023-11-22 14:48:42
dzięki za miły komentarz :)
odpowiedz
Odpowiedź do arex
agni8  
Data dodania: 2023-11-20 15:43:28
B. słuszne uwagi. My mamy strych na płytach OSB, co rozwiązuje część problemów i zadaszylismy taras nad garażem. W ten sposób zyskaliśmy trochę przestrzeni. Co do garażu, który mamy w bryle, jest on częściowo zagospodarowany na pierdoły, ale też stoi w nim auto, więc za dużo miejsca nie ma. Do tego doszła aparatura pod fotowoltaikę, więc ścian też nie ma już jak gospodarować. A samochód? Patrząc pod kątem elektryków, które tak szumnie są wciskane, sądzę, że samochodu tam już nie będzie. Elektryka na pewno tam nie wstawię, zwłaszcza po ostatnim pożarze u sąsiada. Pozdrawiam serdecznie i życzę dalszych bezproblemowych etapów.
odpowiedz
Data dodania: 2023-11-22 15:06:06
A myślałam, że tylko ja się z tym borykam :) Niedawno uradziliśmy, że zrobimy garaż z prefabrykatów, kupimy 2 gotowe betonowe garaże 3x6 na garaż 2 stanowiskowy i z tyłu postawimy gotowe pomieszczenie biurowe betonowe na warsztat, cena za wszystko jakie 50 - 60 000 za całość - a tyle by nas kosztował garaż w bryle budynku kiedy stawialiśmy chałupę, no ale trudno. Co do elektryków to mamy hulajnogę elektryczną i trzymamy ją w domu, czytałam, że do gaszenia hulajnogi wystarczy gaśnica śniegowa, bo nie niszczy pomieszczenia i sprzętów, te cuda z wermikulitem za kilkaset złotych za jedną gaśnicę można podobno potraktować jak rodzaj naciągania, ale na samochód elektryczny to chyba nic nie ma, poza kontenerem z wodą, do którego wrzuca się samochód. Bardzo ciekawa jest też ekologiczność utylizowania wiatraków z elektrowni wiatrowych, otóż tnie się je na kawałki i zakopuje w ziemi , niczego się nie przetapia ani nie odzyskuje. . .
odpowiedz
Odpowiedź do agni8
Data dodania: 2023-11-22 20:15:40
dzięki za podzielenie się sugestiami
no właśnie, ja na poczatku nei chciałem garazu w domu,a bo to koszt, a i tak auto bedzie stało na zewnatrz. Jednak zrobilem dom z garazem i pomieszczeniem nad nim. I nie żałuję. Będzie zima, auto wyląduje w garazu nie trzeba skrobać szyb i cieple auto rano. Rower, kosiarka, jakis motocykl, jak urosną dzieci, hulajnoga, wykaszarka i tego typu sprzęty są doskonałym przykladem, ze warto miec pomieszczenie gdzie mozna to trzymac. Owszem ludzi przewaznie ogranicza kapital, a potem się okazuje, ze wybudowanie takiego pomieszczenia nie pochlonelo by wcale duzo pieniedzy, nawet przy wykonczeniu bo garaz mozna zalac posadzka i wlasciwie nie wykańczać ścian (zostawić np tylko tynk). Najdrozsze i tak sa lazienkai kuchnia , ktore wystepuja w kazdym domu. Jesli ktos nie buduje "na styk" to warto miec jedno pomeiszczenie wiecej anizeli jedno za mało. Budujemy w koncu dom na parenascie lat, a kto wie czy nie dojda w trakcie nowi czlonkowie.
odpowiedz
Data dodania: 2023-11-23 19:15:06
Zgadzam się co do tego zachowawczego budowania. Dzisiaj z perspektywy obecnych cen, sensowniej byłoby wybudować garaż w bryle budynku z pomieszczeniem nad nim. W ogóle uważam, że nie zawsze warto wybierać takie minimalistyczne projekty np. bez ganku, bez zadaszonego tarasu, czy bez garażu. No ale wszystko kosztuje i czasem nie ma wyjścia. Co do samej budowy to akurat nie mamy podejścia, że ten dom jest na pokolenia. Na stare lata marzy nam się raczej parterowy dom gdzieś na Mazurach :) A co będzie zobaczymy, ale naprawdę warto czasem dłużej przemyśleć czy nie lepiej wiele rzeczy zrobić od razu z całą budową, niż budować to później "po kawałku".
odpowiedz
Odpowiedź do tomek001
baka  
Data dodania: 2023-11-25 07:38:17
My wybierając projekt -gotowy- mieliśmy pewne założenia co musimy miec garaż na dwa stanowiska, spiżarka, pomieszczenia na górze do przechowywania-dzieci określiły to jako graciarnia :) są dwa oraz pralnie. Udało sie taki znaleźć. Ale z czasem Dzieci doraz większe mieszkamy juz 3 lata to i sprzętów przybywa- a to rowery, quad, motor , komar, traktorek do trawy w garażu a miejsca na nie niestety nie. Wiec w najbliższym roku planujemy jakis garaż wolnostojący.
odpowiedz
Data dodania: 2023-11-30 01:39:03
Hmmm... a ja na ten problem patrzę z drugiego końca. Dom budowaliśmy dla czterech osób, ale dzieci już się usamodzielniły i wyfrunęły z gniazdka. Teraz zostaliśmy z żoną sami na naszych włościach, przy czym nadmiar "przestrzeni magazynowych" nam nie przeszkadza, zrobiło się zwyczajnie wygodnie.
odpowiedz
Data dodania: 2023-12-12 22:33:01
Dokładnie, chociaż akurat ja przy wyborze projektu bardzo kierowałam się tym, gdzie będą wszystkie klamoty. Bardzo (bardzo!) Ratuje nas strych, bo np.swiateczne rzeczy tam są, a wyciąga i chowa się je tylko raz w roku. A mam co wyciągać, bo uwielbiam święta (wszelakie) i dekoracje. Mój spory dom z czasem stał się komfortowy, ale ma tendencję malejącą;-) rzeczy przybywa - miejsca ubywa. Dwustanowiskowy garaż (sami go dostawaliśmy do bryły, więc nie jest takim udawancem jak na projektach) magicznie mieści tylko jedno auto, reszta to składowisko, łącznie z barierkami na balkon, które czekają na montaż od 2 miesięcy. Był śnieg po łydki a ja codziennie musiałam odsniezac samochód:) maly-odmku, my się posiłkujemy regałami magazynowymi, można zrobić wąski a wysoki, dużo więcej rzeczy można zmieścić, jeśli mowa o Twoją kotłownię.daloby radę czy piec blokuje?
odpowiedz
Data dodania: 2023-12-16 16:31:50
Nasza kotłownia to jest pomieszczenie, w którym zmieści się już tylko 1,5 majstra do serwisu pieca :) - mamy w niej poza wiszącym piecem, wiszący zasobnik a pod spodem 4 kolumny do oczyszczania wody. Stoją tam jeszcze farby, tynki i wszelkie inne przydasie do wykończeniówki na górze, bo drzwi osadzone przez nas wciąż nie są zaszpachlowane i ogólnie poddasze jest mocno robocze :) Ostatnio dokupiliśmy trochę szaf i na razie chyba to wystarczy, ale tak po prawdzie to najlepiej byłoby postawić na drugiej części działki magazyn podobnej wielkości :D Człowiek ma ze sobą wiecznie tony klamotów. Na wiosnę mamy w planach uporządkowanie strychu, czyli tak jak mówisz - wstawienie regałów i opisanie rzeczy na nich, tak żeby był wreszcie porządek. Zobaczymy czy nam to się uda :)
odpowiedz
Odpowiedź do karolka89
Data dodania: 2023-12-18 23:12:56
Ten garaż to nie byłby taki głupi pomysł. Blaszaka pomalować/obsadzić bluszczem, można zrobić go na ładny. Wyjdzie taniej niż murowany, a nagle skład się robi na prawdę pokaźny. Właśnie taki mam pomysł na swój blaszak (jest tak okropna graciarnia, pomału wywozimy na śmietnik to co tam jest, bo dosłownie ledwo można tak wejść, potem przestawiamy go o 90stopni i wtedy planuje puścić na niego bluszcz)
odpowiedz
Odpowiedź do maly-domek

formalności

Blog:  maly-domek
Data dodania: 2023-09-26

Wreszcie udało nam się załatwić brak sprzeciwu pinb do użytkowania domu. Nie obyło się bez awantury, bo osoba załatwiająca naszą sprawę nie dość, że działała niezgodnie z kpa, to jeszcze nie mogła się zdecydować jakie to dokumenty i zaświadczenia powinniśmy dodatkowo jej donosić. Teraz nie ma tego problemu, ale my zaczynaliśmy przed luzowaniem przepisów budowlanych i musieliśmy iść starym trybem. Najważniejsze jednak, że mamy już papier w ręku i  po 4 latach budowy możemy oficjalnie mieszkać w naszym domu. 

Mamy naprawdę przyzwoite parametry energetyczne, koszty z uwagi na nieużywanie ogrzewania są na razie żadne.. Przetestowaliśmy, że przy zasobniku na ciepłą wodę i piecu gazowym jednofunkcyjnym spokojnie można jednocześnie korzystać z 2 łazienek. To jest super sprawa! Chociaż jest cyrkulacja, do której namówił nas hydraulik zupełnie jej nie używamy, bo odległość od kotłowni do łazienek jest na tyle nieduża, że w sumie nie ma potrzeby.

Przed nami postawienie garażu, zrobienie zabudowy tarasu, zrobienie klimatyzacji i uporządkowanie działki.

Ale wszystko powoli, już nam się nie śpieszy :)



2Komentarze
Data dodania: 2023-09-26 12:32:44
Gratuluje. My przy odbiorze na szczęście nie mieliśmy większych problemów, mimo iż wykazaliśmy, że dom ogrzewany jest wyłącznie elektrycznie - nie mieliśmy jeszcze podpiętego gazu ziemnego, a sam certyfikat energetyczny sporządzony w tym celu delikatnie rzecz ujmując sugerował modernizację sposobu zasilania w ciepło :P W każdym razie witajcie u Siebie :)
odpowiedz
Data dodania: 2023-09-26 20:24:09
dzięki :))) nam certyfikat wyszedł całkiem dobrze, co ciekawe kominek został zaliczony na plus jako zużycie biomasy do ogrzewania, bo mamy dgp grawitacyjne, jako mieszkanka bloków powiem jedno - dom to jest coś fantastycznego i na razie wychodzi nas taniej niż mieszkanie :D wzajemnie super mieszkania w domu!
odpowiedz
Odpowiedź do wiciothechosenone

podsumowanie

Blog:  maly-domek
Data dodania: 2023-07-30

Od jakiegoś czasu przemieszkujemy w naszym domku, złożyliśmy papiery o zakończeniu budowy i czekamy na tzw. brak sprzeciwu.

Nasz dom jest wybudowany na bazie projektu "Dom na rozstaju" Muratora, do 70m2 powierzchni zabudowy.

Jakie są moje refleksje po 4 latach budowy?


Wielkość domu - człowiek żeby funkcjonować nie musi mieć salonu 40m2, oczywiście fajnie jest mieć dużą przestrzeń, ale nie zawsze duży dom mieści się w wielkości portfela inwestora. Wybraliśmy projekt na nasze możliwości i generalnie uważam, że wyszło naprawdę dobrze. Nasz salon ma ok 19 m2  i nie dostrzegam żadnych niedogodności z tego powodu. Może trudniej jest zrobić dużą imprezę, zaszaleć z wielkością narożnika.  Tu wiele rzeczy  musi być w granicach rozsądku, może nie  mini ale też nie maxi. Ale  i tak jest super.


Parterowy czy z poddaszem - jak wszystko to rzecz gustu, z domu z poddaszem użytkowym w naszej okolicy są absolutnie kosmiczne widoki, wszędzie pola, inne domy daleko, dla mieszczucha ta przestrzeń ma swój urok. Ale zabudowa poddasza to jest zawracanie d...., jeśli nie zrobiło się betonowych skosów, a niestety nie zrobiliśmy czego żałuję, to przy każdej większej wichurze zastanawiam się czy nasza więźba jest dość dobra i wytrzyma.  Z czasem pewnie przestanę o tym myśleć, ale na razie mnie to zajmuje. Dlatego dzisiaj pewnie zdecydowałabym się na dom parterowy ze strychem na rupiecie i stałymi schodami, bo takie rozkładane są po prostu niewygodne. Plus poddasza? Zawsze można zostawić otwarte okno, bez stresu, że ktoś pod naszą nieobecność sobie wejdzie, skosy kojarzą się też nieco wakacyjnie, no i stały trening za darmo z chodzeniem góra dół. Może parterówka jest mimo wszystko wygodniejsza, jednak koszty parterówki o tej samej powierzchni to byłoby jakieś 50 000 więcej.


Okna dachowe - zrezygnowaliśmy bo zimą zasypane śniegiem, jesienią cale  w deszczu, latem robi się z nich żarówka od której nie można uciec, a do tego drogie. Na gwiazdy mogą sobie patrzeć z tarasu albo balkonu. Ale rozumiem tych, którzy chcą mieć doświetlone pomieszczenia i jeśli komuś pasuje to czemu nie?


Kuchnia - mamy kuchnię zamkniętą z wejściem do salonu 120 cm - mają być drzwi dwuskrzydłowe. Wielkość ok 9m2, z Leroy Merlin zmieścił się nawet mini stolik. uważam, że meble są funkcjonalne i przyzwoite jakościowo, chcieliśmy drewniany blat, ale w końcu mamy laminowany - deska karaibska i to mi w zupełności wystarcza. Piekarnik w słupku - super sprawa! Mamy też pojedyncze cargo o szerokości 15 cm, polecam mega wygodne. Zlewozmywak jednokomorowy, wielki jak wanna, sprawdza się idealnie i żadnego dwukomorowego już bym nie chciała. Zlewozmywak jest przy oknie i nic się nie chlapie. Kuchenka dzielona elektryczno - gazowa.


Kominek - nie wiem dlaczego niektórym wydaje się, że strasznie brudzi. Mając płytki drewnopodobne na parterze, nie dostrzegam żadnej większej uciążliwości od zwykłego sprzątania. Dom na wsi ma być domem na wsi. Latają tu muchy, po blacie w kuchni potrafią przejść szczypawki a w salonie może szaleć wielki pająk. Dla mnie, mieszczucha to horror ale przyzwyczajam się. Nasze koty mają rozrywkę, a ja sobie tłumaczę, że jak chciałam kontaktu z prawdziwą przyrodą to właśnie ją mam. W zestawie do malowniczych zachodów Słońca zawsze będzie jakiś robak. Więc ten kominek to moje ukochane urządzenie w domu i za nic bym go nie oddała. Mamy poprowadzone proste dgp na poddasze i pewnej zimnej czerwcowej nocy nawet się nim dogrzewaliśmy. Model pionowy Unico Dragon 8 XXL z podwójną szybą i obudową z płyt krzemianowo-wapniowych.


Ogrzewanie podłogowe - cóż, byłam jego zaciekłym wrogiem i chciałam kaloryfery jak w mieszkaniu. Prześladowała mnie wizja dziury w rurce. Mąż przekonywał, że podłogówka po całości ma sens, więc tak zrobiliśmy. I dzisiaj kaloryfera już bym nie chciała. Mamy po jednym w łazience na poddaszu i parterze chyba z sentymentu do kaloryferów, z uchwytem na powieszenie ręcznika, ale nie wiem czy to w ogóle będzie przydatne. Niemniej ogromną wadą podłogówki jest to, że wszelkie ścianki, nietypowe zabudowy szaf i szyny do drzwi przesuwnych montowanych do podłogi trzeba zaplanować wcześniej. Jeśli coś człowiek ominie, zmieni koncepcję, będzie problem i konieczność kombinowania. Z tej przyczyny do naszej kuchni będą drzwi tradycyjne, okazało się, że przesuwne bez dolnej prowadnicy strasznie się chybocą, a dolnej prowadnicy nie zamontujemy bo jest gęsto podłogówka.


Piec gazowy - jednofunkcyjny Buderus z dokupionym zasobnikiem 120 l, pompę ciepła rozważaliśmy, ale ostatecznie koszty i czas oczekiwania nas zniechęciły, za przyłącze gazu zapłaciliśmy naprawdę grosze,  wynikało to z jakimś uwarunkowań systemowych w okolicy, więc decyzja nie była trudna. Mamy cyrkulację, ale jej nie używamy, łazienki są na tyle blisko, że na ciepłą wodę nie trzeba czekać długo. Jak dotąd była tylko jedna awaria, jakieś zapowietrzenie systemu z rozruchu podłogówki, teraz wszystko jest ok. Ale mamy do niego podłączony zasilacz awaryjny ups, bo przynajmniej ze 3-4  razy w miesiącu są problemy z prądem.


Segregacja śmieci - nie umiem się przystosować. To jedna z tych rzeczy, która na wielkim osiedlu była równo olewana przez wszystkich. Na apele spółdzielni mieszkańcy pozostawali głusi i my też nie zawracaliśmy sobie głowy żadną segregacją. Może to barbarzyństwo, ale skoro bogaty lata prywatnym samolotem to ja mogę mieć gdzieś segregację. Ale w domu już tak się nie da. Niestety  - gmina odbiera śmieci raz na 2 tygodnie. Słabe to, zwłaszcza latem. Na odpady "bio" znalazłam sposób. Plastikowe wiaderko i spacer do kompostownika, który jest na końcu działki. Reszty muszę się nauczyć. Co zrobić.


Kurz - to jest prawdziwy król domu. Jest na wszystkim. Co człowiek przetrze stół, posprząta w domu, za dwa dni już  znowu leży szara warstwa. Rozważamy nawet kupienie oczyszczacza powietrza żeby skuteczniej z nim zawalczyć, teraz latamy ze ścierkami :D


Styl wnętrz - od początku nie chcieliśmy żeby było zbyt nowocześnie, Podobało nam się coś między stylem retro a dworkiem a  że w pomysłach nie byliśmy  konsekwentni,  nie do końca może wszystko do siebie pasuje, Ale to miał być taki dom niedoskonały, pomiędzy  skandynawskim skrzatem a starym obrazkiem.


Tyle na razie wniosków przyszło mi do głowy, postaram się wrzucić zdjęcie kuchni i łazienki na parterze. Nasz salon to na razie składowisko wszystkiego, więc nie ma co fotografować.

Budowa naszego domu to nie była bułka z masłem. To było 4 lata zasuwu. Byliśmy zdani tylko na siebie i czasami bywało ciężko. Niestety, polska budowlanka z niewielkimi wyjątkami to zbiorowisko chłopków roztropków, którzy 70%  zrobią dobrze a 30% zawsze spartolą. Ale uważam, że i tak mieliśmy Szczęście,  Czasem wspierała nas jakaś intuicja, czasem robiliśmy sami żeby było wiadomo, że jest dobrze. Tak czy inaczej, nie żałuję. Uważam, że mieszkanie we własnym domu daje człowiekowi Wolność. Wolność od wiecznego wysłuchiwania cudzych hałasów, imprez, awantur. Nawet w niewielkim domu jest przestrzeń. Wszystko ma swoje miejsce. Można też malować sobie na tarasie drewniany pieniek, piłować deski i wiercić w ścianach po 22iej.  Jestem absolutnym mieszczuchem w tym sensie, że żyłam zawsze w wielkim mieście, ale dzisiaj nie jest mi ono potrzebne. Wolę widok kukurydzy i ziemniaków. Kombajny i traktory mi nie przeszkadzają. Szanuję tych, którzy produkują  żywność bez której cywilizacja by nie istniała, chociaż fruwające wieczorami w powietrzu nawozy zmuszają mnie czasem do zamknięcia okien. Ale to nie zmienia nic w tym, że wreszcie jesteśmy u siebie i to nas uszczęśliwia :)))


PODZIĘKOWANIE

Uzupełniam ten post o podziękowanie, bo naprawdę znajdowałam tu często sensowną poradę. To forum przez ostatnie 4 lata było  miejscem, gdzie mogłam porozmawiać z ludźmi, którzy  rozumieją czym jest budowa domu .Dziękuję i z całego serca życzę pozytywnego zakończenia budów i wspaniałego Życia, po prostu!








12Komentarze
Data dodania: 2023-07-30 10:45:46
Jaki piękny wpis...
odpowiedz
Data dodania: 2023-07-30 11:14:30
bardzo dziękuję za miłe słowa :))
odpowiedz
Odpowiedź do karolka89
Data dodania: 2023-07-30 15:58:05
przepięknie przelane na papier przemyślenia zmieszane z doświadczeniem . głupio to zabrzmi ale czytając te wszystkie poszczególne paragrafy miałem wrażenie że z zamkniętymi oczami przenosiłem się do siebie do domku i do chwili w której sam usiądę gdzieś na przysłowiowym tarasie i zaznam tego spokoju. strasznie cieszy wasze szczęście, oby tak dalej!
odpowiedz
Data dodania: 2023-07-30 20:04:23
oj, my też zaczynając budowę kilka lat temu oglądaliśmy zdjęcia z wybudowanych już domów, czytaliśmy o plusach i minusach różnych rozwiązań, mieliśmy z mężem tak, że jadąc na te kilka dni urlopu lataliśmy po pokoju hotelowym sprawdzając ile to jest 3 a ile 2,5 metra sypialni, albo jakiej wielkości jest prysznic i czy się u nas zmieści :)) życzę wspaniałej i bezproblemowej przeprowadzki, załatwienia wszelkich formalności i radości z własnego miejsca na Ziemi :)))
odpowiedz
Odpowiedź do wiciothechosenone
marloni  
Data dodania: 2023-08-01 23:23:22
Świetny wpis, piękne wnętrza 😍 gratuluję i życzę teraz tylko samych przyjemności 😊
odpowiedz
Data dodania: 2023-08-03 18:41:50
bardzo dziękuję za miłe słowa i wzajemnie wspaniałego mieszkania we własnym domku :)))))
odpowiedz
Odpowiedź do marloni
maud_b  
Data dodania: 2023-08-02 14:39:25
Gratulacje! Super, że Wam się udało :D Miłego mieszkania ;)
odpowiedz
Data dodania: 2023-08-03 18:43:14
bardzo dziękuję i wzajemnie, może uda mi się kiedyś tam wrzucić zdjęcia z urządzonego ostatecznie domu, na razie mieszka się super ale jest jeszcze sporo do dokończenia :)
odpowiedz
Odpowiedź do maud_b
miski3  
Data dodania: 2023-08-22 21:10:24
Gratuluję serdecznie!!! Życzę samych wspaniałych chwil w Waszym Domku i jeszcze piękniejszych zachodów słońca:))) jednocześnie bardzo dziękuję za wszystkie cenne rady i wskazówki dotyczące naszej budowy:) Fajne zdjęcia, już jest przytulnie, a pewnie będzie bardziej:) Chciałabym się odnieść do wywozu śmieci - Racja pilnowanie tego to jakiś dramat! Ja do tej pory zapominam ich wystawiać, już nawet samochód do nas nie zajeżdżał, tylko pracownik szedł zerknąć czy jest co zabrać, dlatego w ubiegłym tygodniu wystawiłam kosze przed ogrodzenie, zaczekałam na Panów i poprosiłam żeby sami tam zaglądali, bo mnie w pilnowaniu terminów nawet kalendarz nie pomaga ... raz się udało:) Wszystkiego najlepszego! Pozdrawiam serdecznie:)))
odpowiedz
Data dodania: 2023-08-26 11:50:05
bardzo dziękuję i wzajemnie życzę wszystkiego naj :))) my na razie nie mamy żadnych pojemników bo wciąż pomieszkujemy, a nie mieszkamy, dostaliśmy całą litanię jakie dokumenty musimy jeszcze donieść do odbioru, no i to świadectwo energetyczne za jedyne 500 zł to jakiś dramat, ale poza tym dom to jest bajka, w porównaniu z blokiem :))
odpowiedz
Odpowiedź do miski3
Data dodania: 2023-08-30 12:12:59
cena
Witam, piękna kuchnia i tez jestem zdania, ze w małym ale za to własnym można funkcjonować wygodnie i być szczęśliwy. Marzy mi się moje małe własne M. Pytanie ile wyszła Was całość do tej pory?? Chciałabym rozważyć kwestie kredytu…
odpowiedz
Data dodania: 2023-09-01 19:52:49
wątpię by ktoś był w stanie powiedzieć dokładnie ile wydał, poza tym cena tego samego domu będzie zależna od wielu czynników. województwa, tego ile jest w stanie w pracach pomóc rodzina, co możesz po znajomości mieć w cenie materiałów bez robocizny itd, jakie rozwiązania przy ogrzewaniu wybierzesz, koszt przy dzisiejszych cenach takiego domu jak nasz to pewnie jakieś 500 000, uważam,że prościej jest wybudować małą parterówkę, 1/nie musisz robić zabudowy poddasza, 2/ dach jest niżej, jak się coś dzieje możesz sprawdzić sobie na nim co chcesz samodzielnie, u nad szczyt dachu to 8 metrów, do jakichkolwiek prac potrzebny jest podnośnik, np do montażu wylotów od pieca gazowego, 3/ szybciej się wprowadzić, jak zrobisz strop betonowy monolityczny możesz sobie tynkować, malować i i już, kluczem jest moim zdaniem duża działka, żeby sąsiad nie zaglądał do talerza na tarasie, dom może być niewielki :)
odpowiedz
Odpowiedź do dreamhomepl
maly-domek
ranga - mojabudowa.pl lider
OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 146503
Komentarzy: 2320
Obserwują: 82
On-line: 9
Wpisów: 7 Galeria zdjęć: 617
Projekt
bez piwnicy
MIEJSCE BUDOWY - Polska
ETAP BUDOWY - Brak
ARCHIWUM WPISÓW
2024 styczeń
2023 grudzień
2023 listopad
2023 październik
2023 wrzesień
2023 lipiec
2023 luty
2023 styczeń
2022 listopad
2022 wrzesień
2021 listopad
2021 sierpień
2021 lipiec
2021 czerwiec
2021 marzec
2021 styczeń
2020 grudzień
2020 listopad
2020 październik
2020 wrzesień
2020 sierpień
2020 lipiec
2020 maj
2020 kwiecień
2020 marzec
2020 luty
2020 styczeń
2019 listopad
2019 październik
2019 wrzesień
2019 sierpień
2019 lipiec
2019 czerwiec
2019 maj
2019 kwiecień
2019 marzec
2019 styczeń